198.168.2.1 IP ADRESİ NEDİR, NE İÇİN VE NASIL KULLANIRIZ

Artık internet hepimiz için bir ihtiyaç haline geldi. Ve internet kullanımı için sahip olduğumuz bazı modemleri kullanmak, yönetebilmek, kişiselleştirmekte bazı kullanıcılar için zorlaştı. Fakat bazı küçük numaralar sizi bu zorluktan kurtarır. Bu sebeple bu yazımızda buna fayda sağlayacak olan 192.168.2.1 ip giriş adresini açıklayacağız.

 İlk olarak 192.168.2.1 ip adresi nedir?

 http://19216801.gen.tr/191-168-2-1-modem-arayuzune-giremiyorum

– Bu ip adresi her çeşit modemin ara yüzüne girmeye yarayacak bir adrestir. Yani modeminizin kontrolünü sağlayabilme amacıyla kullanacağınız şifrelerden biridir. Bir çeşit yönetim paneli diyebiliriz.

-Cihazınızın yönetimini sağlamanın yanında kişiselleştirme adına da kullanabileceğiniz bir şifredir. Cihazını yönetebilmenize olanak sağlayan güncel yazılımlar, yaşayacağınız herhangi bir internet bağlantı sorununda ayarlarınızı yeniden düzenlemenize yardımcı olur. Bu ip adresi modeminizin ayarlarına erişim sağlayacaktır. Modeminizin kablolu ya da kablosuz olması da önemli değildir.

-Erişimi sağladığınızda güvenlik olanakları, ağınızın yönetimi, DNS ayarlarınız, Proxy gibi ayarların yanı sıra sanal yönlendirmelerde ve sanal sunucularda da ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Eğer bu bahsettiğimiz ayarları yapabilmek istiyorsanız yapmanız gerekenler de çok basittir. Yapacaklarımıza sırayla bir bakalım.

1-Modeminizin ile bilgisayarınız arasında Eternet (LAN) kablosunun takılı olup olmadığını kontrol edin. Eğer değilse dikkatlice takın.

2-Taktıktan sonra kullanıcı ara yüzüne giriş yapabilmeniz için kullandığınız tarayıcınıza bu şifreyi (198.168.2.1) yazmanız gereklidir.

3-Bu işlemleri yaptığınızda karşınıza web ara yüzünün giriş kısmı gelecektir.

4- Bu giriş kısmında ise karşınıza bir şifre kutucuğu çıkacak. Yani şifrenizi de biliyor olmanız gerekir. Eğer şifrenizi biliyorsanız giriş yapın. Eğer şifrenizi hatırlamıyor veya bilmiyorsanız modeminizin arkasında sıfırlama yani fabrika ayarlarına geri dönme amaçlı bir buton bulunmaktadır. Bu buton istisnasız her modemde vardır.  Bir kürdan veya kürdan gibi ince bir çubuk kullanarak sıfırlama butonuna 10-15 saniye basılı tutarak fabrika ayarlarına geri dönmüş olursunuz. Modeminizin arka kısmında bir şifre yer alır. Bu şifreyi kullanarak bu ara yüzde işleminizi yapabilirsiniz.

5-Kablosuz ağınızın ayarlarını yapmak için “kablosuz” kısmına basın ve buradan ayarlarınızı yapın.

İşte bu kadar. Bu beş adımda modeminizde istediğiniz ayarı yapılandırarak, istediğiniz biçimde kullanabileceksiniz.

Kaynak: http://19216801.gen.tr/192-168-l-l-zyxel-arayuzune-nasil-girilir