KYK Borç Ödemesini Hangi Vergi Dairesinden Yapacağım

Eğitim süreci oldukça meşakkatli ve uzun bir yoldur. Bu sürecin en zor aşaması da bilindiği üzere üniversite yıllarıdır. Üniversite okuyan hemen hemen her insan en büyük maddi sıkıntıyı bu dönemde yaşamaktadır. Çünkü üniversite süreci oldukça masraflı bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sebepledir ki üniversite öğrencilerine yönelik devlet projeleri de mevcuttur. Söz konusu öğrencilere hizmet vermek amacı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu hizmet vermektedir.Bu kurumun verdiği hizmetler arasında öğrencilere geri ödemeli burs ya da -harçların var dönemde verilen bir hizmet olmakla birlikte ödeme süreci hala devam etmekte olan- harçlarının bir kısmını ödeyen katkı kredileri de bulunmaktadır. Bu hizmetlerden hemen her öğrenci öğrenim süresi boyunca faydalanabilmektedir.

Öğrenim süreci bittikten belli bir zaman sonra alınan bu hizmetlerin geri ödemesi başlamaktadır. Normal şartlarda taksitler halinde alınan bu ödemeler Ziraat Bankası aracılı ile yapılmaktadır. Ancak gereken zaman dilimleri içerisinde taksitler ödenmez ise bu borçlar vergi dairelerine intikal etmektedir. Bu süreç ise bize bir tebligat ile bildirilmektedir. Tebligatı aldıktan belli bir süre içerisinde ödeme yapma zorunluluğumuz vardır. Ancak borcumuz vergi dairelerine intikal etiği için artık ödemeleri Ziraat Bankası şubeleri kabul etmemektedir. Bu yüzden ödememizi vergi dairesi üzerinden yapmamız gerekmektedir.

Ödeme yapacağımız vergi dairesi bize gelen tebligat ile sabittir. Ancak bilmeyenler için http://yurtkur.gsb.gov.tr/Duyuru/69125/vergi-dairesine-devredilen-ogrenim-katki-kredisi-borcularinin-dikkatine.aspxbağlantısıüzerinden hangi vergi dairesine ödeme yapacaklarını öğrenmek de mümkündür. Her il için Kredi Yurtlar Kurumu’nun geri ödemesinin yapılacağı yer  farklılık göstermekte olup bu bağlantı üzerinden sağlıklı bir bilgi edinmek oldukça kolaydır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra ise ödeme yapacağımız vergi dairesini öğrenebilmemiz için karşımıza çıkan ekranda gerekli olan bilgileri girmemiz gerekmektedir. Bu bilgiler ise şöyle sıralanabilir:

  1. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramız,
  2. Cilt numaramız,
  3. Aile sıra numaramız ve
  4. Sıra numaramızdır.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra açılacak ekrandan ödeme yapacağımız vergi dairesini öğrenebilir ve tebligatta belirtilen tutarı ister yapılandırarak ister yapılandırmaksızın ödeyebiliriz.