KYK BURSLARI

KYK bursları her yıl binlerce öğrencinin öğrenimlerine daha rahat koşullarda devam etmelerini desteklemektedir. Sosyal devlet anlayışının başarılı bir örneği olan Kredi Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerine burs, öğrenim kredisi ve yurt imkanları sunmaktadır.

KYK burs başvuruları her yıl ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye giriş sınavının sonuçlarının açıklanması ile başlamakta ve okullar açılmadan sonuçlandırılarak burs almaya hak kazanan adayların yer aldığı nihai liste kurumun kendi resmi internet sitesi olan www.kyk.gov.tr adresi üzerinden ilan edilmektedir.

KYK bursları için başvuru koşulları daha ağır olup burslardan sadece istisnai durumlara sahip kişiler ile başarılı öğrenciler yararlanabilmektedir. Burs başvurusu kabul edilen başarılı öğrencilerin burslarının kesilmemesi için öğrenim hayatları boyunca bu başvurularını sürdürmeleri gerekmektedir. KYK burs sorgulama işlemi için yine yararlanabileceğiniz tek adres kurumun kendi internet sitesidir.

KYK bursları 2017 yılında üniversite ön lisans ve lisans öğrencileri için 760,00 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1520,00 lira ve doktora öğrencileri için 1780,00 lira olarak ödenmiştir.

KYK başvuru sonuçları her yıl belirlenen yeni takvim doğrultusunda kurumun resmi internet sitesi olan www.kyk.gov.tr adresi üzerinden ilan edilmektedir.