Sınav Gözetmen Ücretleri 2017

Hemen hemen her hafta sonu gerçekleşmekte olan sınavlarda görevlendirilmek üzere pek çok kişi aranmak ile beraber bu kişilere belli başlı tutarlarda ödemeler de yapılmaktadır. TEOG, YGS, LYS, KPSS, ALES, DGS, TUS, AÖF, AÖL, KPDS, YDS  ya da bunun gibi birbirinden farklı pek çok sınav için gerekmekte olan görevlilere ödenecek tutarlar ile alakalı olarak pek çok kişi 2017 sınav gözetmen ücretlerini merak etmektedir.

Bu konuyu bir ek gelir alternatifi olarak da ele almak mümkün olmak ile beraber adı geçmekte olan bu sınavların pek çoğunun hafta sonu yapılıyor olması de hemen hemen herkesin bu olanaktan faydalanmasına imkan sunmaktadır. Eğer siz de hafta sonlarınızı bu şekilde değerlendirmek ve oldukça kolay şartlarda ek gelir elde etmek istiyorsanız bu konu ile alakalı olarak ücretlendirme aşağıda belirtildiği gibidir;

2017 Yılı Açık Öğretim Sınavları Gözetmen Ücretleri

 1. Bina Yöneticisi Ücreti ; 153,75 Türk Lirası,
 2. Bina Yöneticisi Yardımcısı Ücreti; 147,56 Türk Lirası,
 3. Salon Başkanı Ücreti; 133,51 Türk Lirası,

ç. Gözetmen Ücreti; 129,47 Türk Lirası,

 1. Yedek Gözetmen Ücreti; 97,10 Türk Lirası,
 2. Yardımcı Engelli Gözetmen Ücreti; 161,84 Türk Lirası’dır.

2017 Yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Sınavları Gözetmen Ücretleri

 1. Bina Sınav Sorumlusu Ücreti; 242,76 Türk Lirası,
 2. Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı Ücreti; 161,84 Türk Lirası,
 3. Bina Yöneticisi Ücreti ; 161,84  Türk Lirası,

ç. Bina Yöneticisi Yardımcısı Ücreti; 145,65 Türk Lirası,

 1. Salon Başkanı Ücreti; 145,65 Türk Lirası,
 2. Gözetmen Ücreti; 121,38 Türk Lirası,
 3. Yedek Gözetmen Ücreti; 97,10 Türk Lirası,
 4. Yardımcı Engelli Gözetmen Ücreti; 161,84 Türk Lirası’dır.

Son derece yüksek tutarlarda ödemeler yapılmakta olan bu sınav görevlisi olma işi gerçekten de pek çok kişinin para ekstra para kazanmak için uyguladığı yollardan biri ve en mantıklı olanlarındandır. Yalnızca birkaç saat sürecek bu iş ile hafta sonu tatillerinizi rahatlıkla değerlendirebilir hatta kendinize ayıracak vakit de elde edebilirsiniz. Bu yüzden hemen hemen herkese uygun olan bu iş ek gelir olarak tavsiye ettiğimiz seçenekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Yurtdışında Nasıl Üniversiteye Gidebilirsiniz?

Türkiye’deki okuma oranlarına bakıldığında gençlerin çoğu yurt dışında okumayı daha çok istediği görülmektedir. Şu anki eğitim sistemine göre öğrenciler daha çok sınav sistemi ile karşı karşıya olduğu için Yurtdışında üniversite eğitimi daha cazip gelmektedir. Yurt dışında birçok ülkedeki eğitim sistemlerinde öğrencilere sürekli olarak da sınavlar dayatılmamaktadır ve öğrencinin daha çok uygulama ve öğrenmesine odaklanılarak eğitim verildiği görülmektedir. Üniversite sınavına giren öğrenciler tercih dönemi yaklaştığında birçok yurt dışı eğitim fuarını da araştırmaktadır.

Daha çok yapılan üniversite sınavında istediği başarıyı sağlayamayıp istediği, ilgisini çeken bölümü okuyamadığından dolayı başka ülkede bu imkânı bulma arayışı içine girmektedir. Tercih döneminde öğrenciler için yurt dışı eğitim için birçok fırsat bulunmaktadır. Birçok öğrenci üniversiteye başlamadan direk yurt dışını seçer veya bazıları üniversitenin belirli bir döneminde erasmus ile yurt dışına gitme imkânını değerlendirir. Öğrenciler için iki şekilde yurt dışında okuma imkânı vardır. Öğrenciler ya direk olarak eğitimine yurt dışında başlayabilir ya da erasmus ile gidebilirler. Yurt dışında okumak isteyen öğrencilerde okumak istediği ülkeden ülkeye değişen bazı kriterler vardır. Bu kuralların en başında yabancı dil bilip bilmemesine bakılır ve eğer öğrenci yabancı dil bilmiyor ise yurt dışındaki üniversitede zorunlu hazırlık sınıfı okuması gerekmektedir.

Daha sonra öğrencinin Türkiye’de girmiş olduğu sınavda barajı geçmesi gerekir ve seçeceği üniversitedeki bölümün puanını da sağlaması gerekir. Bu durumlar sağlandı zaman üniversitelerin ücretleri ve vermiş olduğu burs oranlarına uyumluluğu bakılır. Bu üniversitelerin birçoğu ücretli olup dolar bazında yıllık olarak ücreti ödenmektedir. Bazı üniversiteler yıllık ücreti taksitlendirmek yaparak kolaylık sağlayabilir. Bazı üniversitelerin kendine ait başka ülkelerden gelen öğrenciler için konaklama yerleri bulunmaktadır. Öğrencilerin isteği üzerine tek kişilik, iki kişilik gibi oda sınıfları bulunmakta ve bunların fiyatlarının da öğrencilere bildirilmesi ile öğrenci yerleştirilir. Öğrencinin gitmesi kesinleşmesi durumunda okunacak olan ülkenin üniversitesinin istemi ile öğrenci için vize işlemlerine yapılır.

Ve tüm koşullar sağlandığı takdirde öğrenci yurt dışında eğitimine başlayabilir. Fakat öğrenci erasmus programı ile yurt dışında okumak istiyor ise öğrencinin okuduğu üniversitede belirlenen sınava girmek için gereken dönem ortalamasına bakılır ve belirlenen ortalama tutuyor iste öğrenci yabancı dil sınavına girer ve istenilen puanı alması durumunda okulun anlaşmalı olduğu üniversiteler arasından seçim yapar ve tercihlerini üniversiteye fax olarak bildirir. Üniversitenin kabulü durumunda yasal işlemler başlar ve üniversite öğrenciye vize için istek gönderir ve okulla gerekli işlemler yapıldığında vize ve pasaport işlemleri tamamlanır. Üniversite öğrenci için konaklama yerini ayarlar ve öğrenci belirli bir dönem doğrultusunda eğitimine yurt dışında devam eder. Daha detaylı bilgi için http://abaegitim.com/adresini ziyaret edebilirsiniz.